Skip to main content

Polecane narzędzia akumulatorowe dla wykonawcy - jak wybrać odpowiedni zestaw?

Prace remontowe i wykończeniowe to zadanie wymagające często precyzji i skupienia, co nie jest łatwe, gdy rozwinięty kabel ogranicza swobodę ruchów i plącze się pod nogami. Dawno już minęły również czasy, kiedy wykonawca zmuszony był prowadzić kabel elektryczny przez ramię oraz nieustannie czyścić zatkane filtry czy tez wymieniać świece zapłonowe. Obecnie na rynku narzędzi znajdziemy sporą ilość modeli akumulatorowych, które nie tylko usprawnią i przyspieszą pracę, ale również sprawią, że będzie ona o wiele przyjemniejsza. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tego typu sprzętom, by przekonać się czym dokładnie są AKU narzędzia i jak skompletować zestaw idealny dla wykonawcy. 

Czym są AKU narzędzia i jakie są ich zalety?

Narzędzia AKU to nic innego jak modele bezprzewodowe, które pracują napędzane przy pomocy akumulatora. Narzędzia takie posiadają wiele zalet, dzięki którym obecnie przewyższają tradycyjne modele na kabel i stają się głównym obiektem zainteresowania większości wykonawców. Wśród zalet AKU narzędzi możemy wymienić chociażby:

 • możliwość stosowania w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu;
 • brak ograniczenia ruchów, których nie blokuje krótki kabel;
 • prosta, często bezwysiłkowa praca,
 • łatwość w obsłudze przy równoczesnym zaawansowaniu technologicznym;
 • wydajność oraz możliwość pracy kilkoma narzędziami na jednym akumulatorze;
 • brak ryzyka porażenia prądem oraz zatrucia wdychanymi spalinami.

Wśród wad tego typu narzędzi można wymienić jedynie konieczność sprawdzania stanu naładowania akumulatora oraz jego naładowanie przed każdą dłuższą pracą. W przypadku dłuższych zajęć warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator, który wyeliminuje konieczność robienia przerw w pracy.

Jaki akumulator wybrać?

Akumulator to najistotniejsza część każdego narzędzia bezprzewodowego, dlatego warto zwrócić na niego szczególna uwagę w trakcie zakupów wymarzonego sprzętu. Do najważniejszych parametrów, które trzeba mieć na uwadze należą:

 1. Pojemność akumulatora podawana w amperogodzinach (Ah). Im wyższa będzie to liczba, tym dłuższy będzie czas pracy narzędzia na jednym, pełnym ładowaniu.
 2. Napięcie znajdujące się w akumulatorze podawane w woltach (V). Tutaj podobnie, im wyższe będzie napięcie, tym większa moc urządzenia.
 3. Rodzaje akumulatorów spotykane w narzędziach bezprzewodowych

Zasady bezpiecznej pracy z narzędziem akumulatorowym

Tak, jak w przypadku każdego narzędzia stosowanego do wykonywania określonej pracy, narzędzia akumulatorowe mogą stanowić potencjalne ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Z tego powodu przy ich stosowaniu należy kierować się pewnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, które minimalizują ryzyko wystąpienia wypadku.

Wśród zasad tych można wymienić 8 następujących punktów:

 1. Używaj wyłącznie tych akumulatorów, które są dedykowane do danego typu urządzeń.
 2. Pamiętaj, że wilgotne środowisko może uszkodzić baterię a praca w takich warunkach może skutkować wystąpieniem zwarcia.
 3. Akumulator należy ładować wyłącznie oryginalna ładowarką, w przeciwnym razie może dojść do jego trwałego uszkodzenia.
 4. Przechowuj narzędzia akumulatorowe w suchym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze pokojowej.
 5. Nigdy nie otwieraj na siłę baterii ani nie niszcz jej mechanicznie.
 6. Nie wystawiaj akumulatora na działanie wysokiej temperatury ani nie wrzucaj go do ognia.
 7. Niesprawne akumulatory wyrzucaj zawsze do specjalnych odpadów elektrycznych, nigdy do odpadów domowych.

Najpopularniejsze AKU narzędzia

Rynek narzędzi bezprzewodowych wyposażonych w akumulator staje się coraz większy. Z roku na rok przybywa nowych propozycji, które mają za zadanie usprawnić naszą pracę oraz znacznie ją przyspieszyć. Wśród wszystkich tych modeli i rodzajów można jednak wymienić kilka urządzeń, które od kilku lat są na podium w konkursie popularności. Są to bez wątpienia następujące narzędzia bezprzewodowe.

Wkrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe sprawdzają się głównie przy mniej wymagających instalacjach z uwagi na dosyć niską wydajność. Są one niezbędne w przypadku skręcania mebli czy dokręcania mniejszych wkrętów, jednak nie są polecane do użytku profesjonalnego. Ich główne zalety to małe rozmiary i waga, dzięki czemu użytkowanie nie jest męczące.

Wiertarki akumulatorowe

Zazwyczaj są większe i mają wyższą moc niż wkrętarki, dlatego radzą sobie z bardziej wymagającymi zadaniami. Przy ich pomocy możemy wywiercić otwór lub wkręcić większe wkręty w wiele, nawet stosunkowo twardych materiałów. Narzędzie to posiada jednak jedną wadę, jest zdecydowanie cięższe i droższe od wkrętarki.

Młoty wyburzeniowe oraz wiertarki udarowe

Sprzęty te zdecydowanie można zaliczyć do potężnych narzędzi, które sprawdza się w przypadku tak wymagającego materiału jak kamień, beton czy mur. Zostały stworzone do pracy w cięższych warunkach, dlatego spotkać je można głównie u profesjonalistów.

Szlifierki akumulatorowe

Tego typu narzędzia sprawdza się szczególnie w przypadku szlifowania oraz cięcia kamienia, metalu i tworzyw sztucznych. Z uwagi na brak kabla sprawiają, że dużo łatwiej jest dotrzeć w każdy kąt szlifowanego elementu.

Najczęstsze pytania dotyczące narzędzi akumulatorowych

1. Czy do ładowania akumulatorów można używać dowolnej ładowarki?

Wszyscy producenci akumulatorów zgodnie nie zalecają ładowania baterii w nieoryginalnych ładowarkach. Korzystanie z tego typu alternatyw może prowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora oraz utraty jego mocy.

2. Jak długo wytrzyma w pełni naładowany akumulator?

Czas ten zależny jest w głównej mierze od pojemności akumulatora, który podawany jest w amperogodzinach ( Ah lub mAh). Im wyższa będzie to liczba tym większa pojemność akumulatora a tym samym dłuższy czas jego pracy.

3. Czy praca z narzędziem akumulatorowym jest bezpieczna?

Narzędzia akumulatorowe są w pełni bezpieczne, ponieważ nie posiadają one kabli i połączenia z prądem elektrycznym. Podczas pracy z AKU narzędziem nie musimy również wdychać spalin benzynowych, co jest zdecydowanie lepsze dla naszego zdrowia.

4. Czy akumulator i ładowarka są zawsze dołączone do kupowanego narzędzia?

Nie, nie zawsze akumulator i ładowarka będą dołączone do narzędzia, które kupujemy. Dzieje się tak, ponieważ na rynku istnieje wiele różnych typów akumulatorów o różnych pojemnościach i mocach, dzięki czemu klient może dostosować swój wybór do potrzeb jakie posiada.

 W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z Aku Tools - dystrybutorem narzędzi i elektronarzędzi