Skip to main content

Tarcze diamentowe - specyfika, właściwości oraz zastosowanie

Lista narzędzi warsztatowych przydatnych przy różnego rodzaju pracach domowych oraz w profesjonalnych warsztatach i firmach budowlanych jest naprawdę długa. Jedno z czołowych miejsc na niej zajmują tarcze diamentowe, których wszechstronność sprawia, że w wielu sytuacjach narzędzie to jest bardzo trudne, a nawet praktycznie niemożliwe do zastąpienia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy działające w tym obszarze, wprowadzają do swojej oferty kilka rodzajów tarcz diamentowych, różniących się między sobą charakterystyką i zastosowaniem.

Tarcze diamentowe do szlifowania - AKUTOOLS

Czym właściwie są tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe to narzędzia ścierne "przycinające" materiał poprzez tarcie cząstek diamentu. Cząstki te otoczone zostały metalowym stopem zwanym spoiwem. Ma ono za zadanie podtrzymanie cząstek diamentu aż do momentu ich zużycia. Taka budowa sprawia, że tarcze diamentowe są niezwykle wydajne i szybkie w obróbce.

Podstawowy podział tarcz diamentowych dzieli je na przeznaczone do pracy na sucho oraz na mokro. W przypadku pierwszego rodzaju materiał, z którym pracujemy musi pozostać suchy. Natomiast tarcze do pracy na mokro wymagają obfitego zwilżenia wodą, co przedłuża ich żywotność i zwiększa efektywność pracy.

Rodzaje tarcz diamentowych

Wyróżnia się cztery rodzaje w pełni profesjonalnych narzędzi do cięcia, które spełniają wymagania europejskiej normy EN13236. Jest to gwarancja najwyższej jakości produktu oraz poziomu bezpieczeństwa podczas pracy. Wśród tarcz diamentowych wyróżnia się tarcze diamentowe ciągłe, segmentowe, TURBO (w tym SUPER TURBO) oraz do szlifowania.

Tarcze diamentowe ciągłe

Tarcze diamentowe ciągłe służą do cięcia ceramiki, gresu, glazury, klinkieru a także innych twardych materiałów. Wyposażone są w wieniec ciągły o wysokości 10-12 mm, charakteryzujący się wysoką jakością cięcia i gładką, czystą powierzchnią materiału. Tarcze diamentowe ciągłe zbudowane są z korpusu z wysokogatunkowej i odpornej na ścieranie stali 65 Mn z wprasowaną pod wysokim ciśnieniem mieszaniną diamentu i miękkiego spoiwa metalowego.

Ten rodzaj wieńca wymaga częstego chłodzenia wodą w celu utrzymania ciągłości pracy, nie jest to jednak problematyczne i nie utrudnia wykonania zamierzonego zadania. Samoostrzący się nasyp z diamentu syntetycznego o dużej koncentracji pozwala utrzymać wysoką wydajność pracy przez cały okres użytkowania. Dobry poziom wyważenia tarczy zapewnia również niski poziom wibracji ułatwiając kontrolowanie urządzenia w trakcie pracy.

Tarcze diamentowe segmentowe

Tarcze diamentowe segmentowe służą do cięcia betonu, cegły, kostki brukowej, granitu, marmuru itp. Wyposażone są w wieniec segmentowy 10-15 mm, charakteryzujący się dużą szybkością cięcia, co umożliwia pracę zarówno na sucho jak i na mokro. Tarcze diamentowe segmentowe, podobnie jak model z wieńcem ciągłym, zbudowane są korpusu z wysokogatunkowej stali 65 Mn i wprasowanej pod wysokim ciśnieniem mieszaniny diamentu syntetycznego i miękkiego spoiwa metalowego. Posiadają również specjalny profil szczelin pomiędzy segmentami, co pomaga w uzyskaniu precyzyjnego cięcia oraz ułatwia odprowadzenie pyłów i zmniejszenia temperatury w trakcie pracy.

Tarcze diamentowe segmentowe nie wymagają chłodzenia w trakcie pracy na mokro. W przypadku pracy na sucho konieczne jest chłodzenie tarczy powietrzem przez ok 60 - 90 minut poprzez pozostawienie urządzenia na jałowym biegu w czasie 30 sekund. Analogicznie do tarcz z wieńcem ciągłym posiadają one samoostrzący się nasyp z diamentu syntetycznego pozwalający utrzymać wysoką wydajność pracy. Tarcze te wykazują również dobry poziom wyważenia zapewniający niski poziom wibracji i łatwą kontrolę urządzenia.

Tarcze diamentowe od AkuTools

Tarcze diamentowe TURBO

Tarcze diamentowe TURBO służą do cięcia betonu, betonu zbrojonego, cegły, klinkieru, ceramiki, granitu, marmuru itp. Wyposażone są w wieniec TURBO 10-15 mm charakteryzujący się niebywałą szybkością i precyzją cięcia, zarówno na sucho jak i na mokro. Tarcze diamentowe TURBO zbudowane są z korpusu z wysokogatunkowej stali 65 Mn ze specjalnymi otworami ułatwiającymi chłodzenie tarczy w trakcie pracy. Składają się one również z mieszaniny syntetycznego diamentu i miękkiego spoiwa metalowego.

Podobnie jak tarcze segmentowe nie wymagają one chłodzenia przy pracy na mokro. W przypadku pracy na sucho zachodzi konieczność chłodzenia tarczy powietrzem co około 60 - 90 minut. Należy to zrobić poprzez pozostawienie urządzenia na jałowym biegu przez około 30 sekund. Tak jak poprzednie rodzaje tarcz diamentowych, tarcze TURBO posiadają samoostrzący się nasyp z syntetycznego diamentu pozwalający utrzymać wysoką wydajność pracy oraz dobre wyważenie zapewniają niski poziom wibracji i ułatwiające kontrolę nad urządzeniem.

Tarcze diamentowe do szlifowania

Tarcze diamentowe do szlifowania służą do szlifowania betonu, cegły, marmuru, granitu itp. Wyposażone są w wieniec dwurzędowy charakteryzujący się szybką praca i agresja szlifowania. Tarcze diamentowe do szlifowania zbudowane są z korpusu o kształcie garnkowym wykonanym z wysokogatunkowej stali i jednostronnie wprasowanej mieszaniny syntetycznego diamentu i miękkiego spoiwa metalowego. Budowa taka ułatwia manipulowanie narzędziem a specjalne otwory w korpusie zmniejszają wagę całego urządzenia i ułatwiają chłodzenie.

Wieniec dwurzędowy umieszczony w tego rodzaju tarczy nie wymaga chłodzenia na mokro, jednak przy pracy na sucho konieczne jest chłodzenie analogiczne jak w przypadku tarczy diamentowej TURBO. Nasyp diamentowy tej tarczy ma wysokość jedynie 5 mm, co gwarantuje szybkie oraz precyzyjne szlifowanie. Dodatkowy uchwyt M14 ułatwia montaż narzędzia na szlifierce kątowej.

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów oraz w trosce o stały rozwój asortymentu Aku Tools pragnie zaoferować profesjonalne tarcze diamentowe KINCZYK. Szeroki wachlarz rodzajów tego produktu umożliwia wybór tarczy przystosowanej do cięcia zarówno takich materiałów jak beton, asfalt czy kamień a nawet gres i płytki ceramiczne.

Narzędzia Kinczyk w Aku Tools

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, którym firma Aku Tools chciałaby sprostać oraz w trosce o rozwój działalności i poszerzanie swojego asortymentu, specjaliści oferują profesjonalne tarcze diamentowe marki KINCZYK. Szczegółowy opis oferty znajduje się pod następującym adresem: https://www.akutools.pl/oferta/kinczyk-technika-diamentowa - gdzie zaprezentowano szeroki wachlarz różnego rodzaju produktów, umożliwiający wybór takiej tarczy, która w pełni spełni swoje oczekiwania. Produkty przystosowane są do cięcia zarówno takich materiałów jak beton, asfalt czy kamień a nawet gres i płytki ceramiczne.