Skip to main content

Systemy poziomowania płytek - jakie są rodzaje? Zobacz porównanie

 • Indywidualna zajawka: Tradycyjne krzyżyki do poziomowania płytek ustępują miejsca nowym systemom składającym się z klipsów i klinów. Na polskim rynku systemy te zyskują popularność, ponieważ klipsy działają jako podstawki i wyznaczają szerokość fugi, a kliny dociskają płytki, zapobiegając ich przesuwaniu. Dzięki temu układanie glazury staje się prostsze, szybsze i wygodniejsze.

Standardowym i najbardziej rozpoznawalnym sposobem poziomowania płytek jest korzystanie z krzyżyków, jednak metoda ta powoli zaczyna odchodzić do lamusa. Wszystko to za sprawą pojawiających się na polskim rynku systemów poziomowania płytek składających się z klipsów oraz klinów do płytek. Pierwszy z elementów pełni funkcję podstawki dla płytek i pokazuje szerokość fugi, z kolei kliny mają za zadanie dociskać płytki oraz zapobiegać ich przesuwaniu się. Układanie glazury przy pomocy takiego systemu staje się zdecydowanie prostsze i szybsze, a przy tym dużo wygodniejsze.

System poziomowania płytek klips i klin

Spis treści

 1. Gdzie wykorzystuje się systemy poziomowania płytek?
 2. Rodzaje systemów poziomujących
 3. Na jakiej zasadzie działa system do poziomowania płytek?
 4. Jaki system poziomowania płytek wybrać?
 5. System poziomowania płytek Tiramisu
 6. System poziomowania płytek chiński skręcany
 7. System poziomowania płytek chiński zaciskowy
 8. System poziomowania płytek Diall dostępny w sklepach Castorama
 9. System poziomowania płytek Teoklin dostępny w sklepach Leroy Merlin
 10. System poziomowania płytek Marten
 11. System poziomowania płytek Kubala Smart Level
 12. System poziomowania płytek Rubi
 13. System poziomowania płytek wkręcany Raimondi
 14. System poziomowania płytek Twist Level
 15. System poziomowania płytek klips i klin
 16. System poziomowania płytek Knauf KLS
 17. Systemy poziomowania płytek a fugi
 18. Jak usunąć elementy systemów poziomowania płytek?
 19. Najczęstsze błędy przy korzystaniu z systemów poziomowania płytek
 20. Instrukcje krok po kroku

Gdzie wykorzystuje się systemy poziomowania płytek?

Systemy składające się z klipsów i klinów wykorzystywane są nie tylko przez firmy remontowe, ale i osoby prywatne, którym zależy na dokładnym ułożeniu płytek w swoim domu. Sprawdzają się zarówno w przypadku układania płytek ceramicznych, jak i kamiennych, na podłodze oraz na ścianach czy schodach.

Rodzaje systemów poziomujących

Systemy poziomowania płytek mogą być wielokrotnego, jak i jednorazowego użytku. Przykładowo, do tych pierwszych zalicza się:

 • system poziomowania płytek chiński skręcany,
 • system poziomowania płytek chiński zaciskowy

Systemy typu klips i klin to popularne rozwiązanie, które oferuje wiele firm, np:

 • Kubala,
 • Teoklin,
 • Diall,
 • Raimondi,
 • Marten.

Systemy wkręcane, w składzie których znaleźć można klipsy i kapturki, które należy dokręcić, stworzyły firmy, np.

 • Twist Level,
 • Rubi,
 • Raimondi.

W powyższych systemach, tj. system poziomowania płytek typu klips i klin oraz wkręcany, dolne elementy (klipsy) do umieszczenia pod płytkami są jednorazowego użytku i nie nadają się do ponownego użycia.

System poziomowania płytek AKU Tools

Na jakiej zasadzie działa system do poziomowania płytek?

System do poziomowania płytek pozwala na dokładne ułożenie glazury na odpowiedniej odległości i wysokości. Z tego powodu należy z niego korzystać jeszcze przed nałożeniem fugi. Klipsy wkłada się pod płytki, z kolei kliny pomiędzy nie, tak by zapewnić im dobry docisk. Ilość wykorzystanych elementów zależy od materiału, z którego wykonane zostały płytki oraz ich wielkości.

Systemy poziomowania płytek wykonywane są z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest to rozwiązanie idealne nawet dla bardzo ciężkich płytek. Co więcej, kliny zapobiegają powstawaniu różnic między poziomami nawet na bardzo nierównej powierzchni, ponieważ klej użyty do układania płytek zastyga na tej samej wysokości.

Jaki system poziomowania płytek wybrać?

Obecnie na polskim rynku znajdziemy różne systemy poziomowania płytek. Stojąc przed wyborem jednego z nich, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim grubość naszych płytek. Jest to o tyle ważne, ponieważ system, który wybierzemy, musi być w stanie utrzymać płytki. Należy przy tym pamiętać, że standardowe płytki ceramiczne są znacznie lżejsze niż płytki tarasowe z gresu. Nie bez znaczenia będzie tu również szerokość fugi.

Kupując system poziomowania płytek nie warto pochopnie decydować się na najtańszy zestaw o najmniejszym zasobie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór klipsów i klinów, które zapewnią płytom najlepsze wypoziomowanie. Co więcej, należy pamiętać, że w większości przypadków niewskazane jest korzystanie z tego samego systemu podczas układania kolejnego zestawu płytek. Każdy system powinien być wykorzystywany tylko raz.

System poziomowanie płytek Tiramisu

Tiramisu to włoski system poziomowania płytek wykorzystujący rotację wokół osi. Składa się on jedynie z dwóch części:

 • wspornika utworzonego przez podstawę mieszczącą się pod płytkę oraz przegrodę z gwintem, która wznosi się prostopadle do tej podstawy
 • pokrętła, czyli gałki z płaską podstawą oraz gwintowanym otworem w swojej górnej części, które w sposób idealny łączą się z trzpieniem.

Połączenie tych elementów umożliwia wyrównanie powierzchni jeszcze w trakcie fazy wkręcenia. Po zaschnięciu kleju wystarczy odkręcić pokrętło i odłożyć je do ponownego użytku, z kolei trzpień złamać w kierunku fugi. Taka konstrukcja systemu poziomowania płytek Tiramisu pozwala na wywarcie większego nacisku aż do 40 kg i to bez większego wysiłku.

Co więcej, Tiramisu zostało skonstruowane tak, że umożliwia odkręcanie pokrętła w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek błędu, chęci wykonania korekty bądź zniwelowania nierówności.

W ofercie Tiramisu znajdziemy wsporniki o różnej grubości, takie jak:

 • 1 mm
 • 1,6 mm
 • 2 mm
 • 3 mm
 • 4 mm.

Oprócz tego, w przypadku grubości 2, 3 oraz 4 mm możemy wybierać pomiędzy trzema wersjami wsporników:

 • prostych (spotykanych we wszystkich systemat firm konkurencyjnych);
 • typu T przydatnych przy układaniu płytek na mijankę;
 • typu + sprawdzających się przy klasycznym układaniu płytek lub w karo.

Wśród głównych zalet systemu poziomowania płytek Tiramisu możemy wymienić:

 • użyteczność zarówno w przypadku podłóg, jak i ścian;
 • brak konieczności zastosowania szczypiec lub zaciskarki;
 • prostą, łatwą w obsłudze konstrukcję;
 • wykorzystanie rotacji wokół osi;
 • możliwość układania płytek za pomocą tylko jednego pokrętła na łączeniu narożników;
 • przyspieszenie wydajności pracy.

Włoski system poziomowania płytek Tiramisu

System poziomowania płytek chiński skręcany

Ten system poziomowania płytek składa się z cienkich, metalowych trzpieni o kształcie litery T ustawionej do góry nogami. Są one osadzone we wnętrzu okrągłej, plastikowej nakrętki dokręcanej do odpowiedniego poziomu. Korzystanie z chińskiego skręcanego systemu poziomowania płytek polega na wsunięciu trzpienia w szczeliny ułożonej płytki i przekręceniu o 90o w celu jego zaklinowania, a następnie dokręceniu nakrętki.

Chiński skręcany system poziomowania płytek pozwala na uzyskanie wyjątkowo profesjonalnego efektu w szybkim czasie i bez konieczności używania dużej siły. Ponadto system ten jest bardzo ekonomiczny, ponieważ może być wykorzystywany kilkukrotnie.

System poziomowania płytek chiński zaciskowy

System chiński zaciskowy charakteryzuje się metalowymi trzpieniami, o budowie podobnej jak w poprzednim przypadku oraz zaciskami wewnątrz, których zamocowane są wspomniane trzpienie. Ogromną zaletą tego typu zestawów jest możliwość równoczesnego poziomowania kilku rzędów płytek.

Trzpienie z zestawu wkłada się pomiędzy płytki i obraca w celu ich zaklinowania, a następnie obraca dźwignię zacisku, by wypoziomować płytki. Podobnie, jak w przypadku systemu skręcanego trzpienie są wielorazowe, a usuwanie ich polega na przekręceniu do odpowiedniej pozycji i wyjęcia ze szczeliny.

System poziomowania płytek Diall dostępny w sklepach Castorama

System Diall dostępny w sklepach Castorama to zestaw składający się z klipsów i klinów umożliwiających precyzyjne układanie płytek ceramicznych, glazury, gresu, czy też terakoty. Elementy systemu wykonane zostały z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego, dzięki czemu charakteryzuje się on wyjątkową trwałością.

Klipsy i kliny wchodzące w skład zestawu umożliwiają osiągnięcie całkowicie płaskiej powierzchni w trakcie układania płytek, a sama praca staje się zdecydowanie prostsza i szybsza. Co więcej, po usunięciu łatwo zrywalnego klipsu w spoinie nie pozostają żadne resztki plastiku, a kliny mogą zostać wykorzystane kolejny raz. Warto również dodać, że system Diall sprawdza się przy płytkach różnej grubości, a ich docisk można stopniować przy pomocy ząbkowanego klinu.

System poziomowania płytek Diall

System poziomowania płytek Teoklin dostępny w sklepach Leroy Merlin

System Teoklin dostępny w sklepach Leroy Merlin to zestaw do poziomowania płytek skonstruowany z myślą zarówno o profesjonalistach, jak i całkowitych amatorach w zakresie prac wykończeniowych. Składa się on dwóch klinów, które równomiernie dociągają płytkę, pozwalając na szybki i prosty montaż.

Warto również wspomnieć, że powierzchnia klinów systemu Teoklin jest mniejsza, niż w przypadku innych zestawów dostępnych na rynku, co przekłada się na użycie zdecydowanie mniejszej siły przy dociskaniu i znacząco upraszcza pracę. Co więcej, kliny Teoklin są wielorazowe oraz kompatybilne z innymi dostępnymi na rynku, co sprawia, że są one niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem.

System poziomowania płytek Teoklin

System poziomowania płytek Marten

Marten to system poziomowania płytek składający się ze specjalnie skomponowanych klipsów i klinów wykonanych z wyjątkowo elastycznego tworzywa, co wyklucza możliwość uszkodzenia płytek na ich narożach. Zestaw sprawdza się w przypadku poziomowania płytek z różnego rodzaju materiału, o różnej grubości i wymiarach.

Jednorazowe, zrywalne klipsy działające jak podstawa pod płytki oraz wielorazowe, stabilne kliny z dwiema nóżkami i ząbkami poziomującymi dociskają glazurę, sprawiając, że montaż jest dokładny, prosty i bardzo szybki. Warto przy tym pamiętać, że minimalna szerokość fugi przy wykorzystaniu systemu Marten powinna wynosić 1 mm.

System poziomowania płytek Marten

System poziomowania płytek Kubala Smart Level

Smart Level to system poziomowania płytek od cenionej marki Kubala umożliwiający precyzyjne i szybkie układanie płytek różnego rodzaju. Niweluje on również ryzyko przesuwania się płytek w trakcie ich układania oraz schnięcia kleju, a do pracy z tym zestawem niepotrzebne są żadne dodatkowe narzędzia.

System poziomowania płytek Kubala sprawdzi się przy pytkach z różnego rodzaju materiału i grubości od 3 do 16 mm. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo cienka, wyprofilowana podstawa nóżki klipsów kompensująca naprężenie podczas wsuwania klina. Problemów nie powinien sprawiać również demontaż już po wyschnięciu kleju, który polega na delikatnym uderzeniu klipsa gumowym młotkiem w celu jego zerwania i uwolnienia klina.

 System poziomowania płytek Kubala Smart Level

System poziomowania płytek Rubi

System Rubi to specjalny zestaw dzwonków stworzony do szybkiego poziomowania płytek z wykorzystaniem szczypiec oraz pasków. Kapturki wykonane zostały ze specjalnego i bardzo wytrzymałego polimeru, a ich kształt sprawia, że rozkład siły zacisku jest równomierny i dopasowany do rodzaju płytek.

System dzwonków Rubi zapobiega zmianie położenia płytek w trakcie twardnienia podłoża oraz zdecydowanie skraca czas potrzebny do ich ułożenia, zwiększają wydajność pracy. Należy także dodać, że dzwonki mogą być wykorzystywane wielokrotnie, nawet do 25 razy, bez żadnego uszczerbku na efektywności systemu.

System poziomowania płytek Rubi

System poziomowania płytek wkręcany Raimondi

System poziomowania płytek wkręcany RLS od firmy Raimondi to idealne poziomowanie płytek oraz łatwy demontaż, które znacząco ułatwiają oraz przyspieszają wszelkie prace. Zestaw od Raimondi składa się z klipsów wkładanych pod płytki, na które dokręca się plastikową nakrętkę. Jest ona stworzona tak, by można to było zrobić ręcznie, jednak w systemie znajdziemy również specjalny klucz ułatwiający pracę.

System poziomowania Raimondi sprawdza się zarówno w przypadku płytek ceramicznych, jak i gresowych o różnych wymiarach i kształtach. Może być przy tym stosowany na podłodze lub na ścianach. Praca z zestawem od Raimondi nie wymaga dodatkowych narzędzi i umożliwia zachowanie jednakowych odstępów oraz idealnych fug.

System poziomowania płytek wkręcany Raimondi

System poziomowania płytek Twist Level

System Twist Level przypomina nieco poprzedni zestaw od Raimondi, jednak w tym przypadku poziomowanie płytek odbywa się przy użyciu dwuelementowych szybkich głowic. Klipsy w postaci śrub z gwintem dołączone do zestawu wkładamy pod płytki, a na nie nasadzamy nakrętki. W celu dociśnięcia płytki należy teraz przekręcić górny fragment głowicy, co zablokuje głowice i pozwoli ja dokręcić.

Warto również dodać, że system Twist Level posiada specjalne podkładki pod głowice, które mają chronić powierzchnię delikatnych płytek polerowanych przed ich porysowaniem.

System poziomowania płytek Twist Level

System poziomowania płytek klips i klin

Ten system poziomowania płytek składa się z klipsów wstawianych pod płytki oraz klinów, które mają za zadanie dociskać je na wierzchu. Dodatkowo powierzchnia klinów posiada wyprofilowane ząbki, które ułatwiają dostosowanie odpowiedniej pozycji klinu. Do niektórych systemów dołączone są również szczypce do ich wbijani, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza pracę.

Na rynku znajdziemy również systemy poziomowania płytek, które polegają na dociskaniu płytki dwoma klinami wbijanymi w różnych, często przeciwnych kierunkach. Każda z wersji tego typu systemów charakteryzuje się taką samą skutecznością i efektywnością.

System poziomowania płytek klips i klin

System poziomowania płytek Knauf KLS

System KLS oferowany przez cenioną markę Knauf to zestaw składający się z klipsów oraz klinów, które mają zastąpić tradycyjne krzyżyki dystansowe. Montaż systemu odbywa się przy pomocy uniwersalnych szczypców.

Należy przy tym pamiętać, że system poziomowania płytek oferowany przez markę Knauf dedykowany jest płytkom podłogowym, a kliny mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

System poziomowania płytek Knauf KLS

Systemy poziomowania płytek a fugi

W przypadku systemów poziomowania płytek posiadających metalowe trzpienie układanie płytek powinno odbywać się z użyciem krzyżyków dystansowych. W pozostałych przypadkach należy sprawdzić, czy grubość dołączonych klipsów wkładanych pod pytkę odpowiada planowanej przez nas fudze. Jeśli tak, to klipsy te można potraktować jak krzyżyki. W przypadku szerszych spoin niezbędne będzie jednak wykorzystanie krzyżyków.

Jak usunąć elementy systemów poziomowania płytek?

W systemach poziomowania płytek z klipsami, klinami lub nakrętkami, elementy te usuwa się poprzez uderzanie w nie z boku gumowym młotkiem. W ten sposób odrywa się górną część wystającą ponad powierzchnię płytek, podczas gdy dolna część pozostaje ukryta pod płytkami, nie zakłócając procesu fugowania. Klipsy są jednorazowego użytku, natomiast kliny i nakrętki można ponownie wykorzystać. W sklepach budowlanych lub internetowych można dokupić te elementy oddzielnie.

Na opakowaniach systemów poziomowania płytek znajduje się informacja o grubości płytek, do których są przeznaczone. Ważne jest, aby upewnić się, że kliny mają odpowiednią podstawę, by nie trzeba było podnosić płytek podczas montażu.

Najczęstsze błędy przy korzystaniu z systemów poziomowania płytek

Korzystanie z systemów poziomowania płytek może być proste, ale istnieją pewne błędy, które mogą wpłynąć na jakość i trwałość układanej powierzchni:

 1. Nieodpowiednie dobranie systemu do grubości płytek – stosowanie niewłaściwych klipsów lub klinów może prowadzić do nierówności.
 2. Brak odpowiedniego przygotowania podłoża – niezapewnienie równego i stabilnego podłoża skutkuje problemami z poziomowaniem.
 3. Niewłaściwe usuwanie elementów systemu – usuwanie klipsów i klinów w niewłaściwy sposób może uszkodzić płytki lub fugi.

Instrukcje krok po kroku

Dla osób, które po raz pierwszy korzystają z systemów poziomowania płytek, kluczowe jest dokładne przestrzeganie poniższych kroków:

 1. Przygotowanie podłoża – upewnij się, że podłoże jest równe, czyste i suche.
 2. Dobór odpowiedniego systemu – wybierz system dostosowany do grubości i typu płytek.
 3. Rozmieszczenie klipsów – umieść klipsy równomiernie pod płytkami zgodnie z instrukcją producenta.
 4. Wsunięcie klinów – wsuń kliny lub nakrętki w klipsy i delikatnie dokręć, aby wypoziomować płytki.
 5. Usuwanie systemu – po związaniu kleju, usuń klipsy i kliny zgodnie z instrukcją, używając gumowego młotka do wyłamywania klipsów.

Dzięki tym krokom unikniesz podstawowych błędów i zapewnisz profesjonalnie wykończoną powierzchnię.

Chcesz wypróbować system Tiramisu?
Skontaktuj się z nami!